Proč v sociálních službách chybí zdravotní sestry?

13.11.2024

V pobytových sociálních službách pracuji již téměř dvacet let. Věnuji se zejména nastavování procesů, které vedou k poskytování kvalitní péče. V poslední době se zabývám problematikou nedostatku zdravotních sester a úhrad zdravotní péče ze zdravotního pojištění v pobytových sociálních službách. Slýchám mezi kolegyněmi, zdravotními sestrami, že „pracovat v domově pro seniory není dostatečně zajímavé a je zde málo odborné práce". Mám na to jiný názor, a tak mě napadlo, že tímto příspěvkem zkusím toto povědomí změnit.

 

Text: Ing. Bc. Renata Prokešová,

Gaudes, kvalita v péči

 

Klienti pobytových sociálních služeb se mění, jejich zdravotní stav je stále těžší, přijímají se převážně klienti s třetím nebo čtvrtým stupněm příspěvku na péči. Setkáváme se s diagnózami, se kterými jsme se dříve nesetkávali, s pomůckami a materiálem, které nebyly. Troufám si říct, že některé domovy se poskytováním služeb blíží LDN nebo psychiatrickým léčebnám. Se stále modernějšími technologiemi, postupy v péči a vyšším věkem dožití stoupají i nároky na zdravotní péči. A proto jsou i v sociálních službách kladeny vyšší požadavky na zdravotní péči. Máme klienty s kardiostimulátory, tracheotomií, stomiemi, klienty na infúzní terapii, zajišťujeme péči o rány za pomoci vlhkého hojení ran, zajišťujeme nutričně vyvážené jídlo, doplňkovou stravu, věnujeme se paliativní péči. Spolupracujeme s praktickými lékaři, psychiatry, neurology, gerontology a jinými specialisty.

 

Zdravotní péče se stává nedílnou součástí pobytových sociálních služeb. A jak se potřeba kvalitní zdravotní péče stále zvyšuje, tím se zvyšuje i tlak na kvalifikaci zdravotních sester a i na jejich počet v pečujícím týmu. V neposlední řadě je tlak i na to, aby zdravotní péče byla na zdravotní pojišťovny vykazována v optimální výši, protože s omezenými zdroji nejde nastavit kvalitní péče a odpovídající mzdy.

 

Sestřičky z nemocnice často nenapadne, že by mohly pracovat v sociálních službách, že je to práce zajímavá a i vysoce odborná. Většina sestřiček, které znám, se do sociálních služeb z nemocnice dostala náhodou a po pár týdnech zde zůstaly.

 

Přemýšlím o tom, jak namotivovali mě. Nějak mi vždy byla blízká péče o seniory, získala jsem roky praxe v nemocnici a vlastně mi vadilo, že senioři nejsou doléčení, že se často vrací s obdobnými diagnózami, po pádu, dehydrovaní, zesláblí, v některých případech péče v domácím prostředí nešla nastavit. Akutně jsme v nemocnici uměli pomoci, nastavit léčbu, ale nedokázali jsme nastavit péči tak, aby byla správně nastavená dlouhodobě a nedocházelo ke zbytečným opakovaným hospitalizacím.

 

A toto je právě výzva v pobytových službách. Vytvořit pro nemocné, nesoběstačné seniory takové zázemí, aby se cítili jako doma, a zároveň nastavit péči na takové úrovni, kterou klient potřebuje. Nastavit péči o nemocného seniora tak, že se péče přizpůsobí konkrétnímu člověku, a dostane tak péči na míru.

 

V domovech nastavujeme systém péče ve spolupráci s pečovateli, sociálními pracovníky a neposlední řadě s rodinou. Zejména v posledních letech, kdy se zvedá povědomí o tom, jak je zdravotní péče v sociálních službách důležitá, zvedají se i požadavky na kvalifikaci sester. Sestry se vzdělávají, mají různé specializace, které jsou pro práci potřebné, a také se učí, jak si na zdravotní péči v domovech vydělat.

 

Zdravotní péče v sociálních službách je hrazená cestou odbornosti 913, kde je základní úhradou čas práce sestry indikovaný lékařem za realizaci zdravotních úkonů, což není vždy snadné nastavit tak, aby za zdravotní péči bylo vždy plně zaplaceno. Úhrady v domovech jsou rozdílné, a ne vždy pokryjí náklady na zdravotní péči. Ale to je jiné téma.

 

Motivace sester k práci v sociálních službách

Jak najít a namotivovat kvalitní sestru? Zdá se to snadné. Nabídnout jí příjemné pracovní prostředí, kvalitní pracovní zázemí, moderní pomůcky a mzdu na úrovni nemocnic.

 

Co si představujeme pod pojmem kvalitní pracovní zázemí? Domov má lékaře s vysokou odborností, který do domova jezdí pravidelně každý týden. Dny, kdy není fyzicky přítomen, je na telefonu, kdyby byla třeba konzultace o změnách zdravotního stavu nemocných klientů. Je nastavená spolupráce s okolními nemocnicemi a zdravotními službami. Všichni chápou, že se staráme o nemocné seniory nebo osoby se zdravotním postižením, že je neposíláme zbytečně a že je k hospitalizaci posíláme až ve chvíli, kdy si nevíme rady a kdy se domníváme, že se o ně nezvládneme postarat bez 24hodinové přítomnosti lékaře.

 

Zdravotní sestry v domově jsou zkušené, kvalifikované, znají zdravotní stav klientů, spolupracují s pečovateli a se sociálními pracovníky. Práce je nastavená tak, že vždy všichni vědí, co mají dělat, předávají si informace a vzájemně si pomáhají. O všech úkonech a změnách zdravotního stavu informujeme rodinu. Zdravotní pojišťovna nám zaplatí všechny výkony, které vykážeme.

 

Závěrem

Tak a je to. Vypadá to snadně. Tento stav není nereálný, ale aby to takto fungovalo, je za tím hodně neviditelné práce. Znám domovy, kde to tak funguje, a mám radost z toho, že kvalita zdravotní péče a úroveň poskytované zdravotní péče v sociálních službách stále roste.

 

Taky vím, že se vždy ne úplně vše povede, že nejde vždy vyhovět všem, v různých oblastech péče se jedná i o úhel pohledu. Co je pro jednoho správně, pro druhého není, a tak pracujeme na tom, aby byl systém lepší a propracovanější a abychom s pokorou mohli vždy říct, udělali jsme vše, jak nejlépe jsme mohli, a o naše klienty je dobře postaráno.

 

Pokud jste zdravotní sestra a máte chuť vyzkoušet si něco nového, přijďte se podívat k nám do sociálních služeb, rádi vám to u nás ukážeme a třeba najdete nový pracovní směr.

 

 

Pozn.: Jedná se o autorský článek vyjadřující názory autora.